O NAMA
Tijekom 1996. godine uspostavljeni su kontakti sa mađarskom policijom, vezano na učlanjenje u Međunarodno policijsko udruženje (IPA), jer je Sekcija Mađarske bila član međunarodne asocijacije od 1990. godine.
Tako je 21. studenog 1997. godine održana svečana sjednica u prostorijama Policijske uprave Međimurske, na kojojje najzaslužniji mađarski član IPA, gosp. Dr. Jonas Zsigmond predao prve iskaznice pridruženim članovima hrvatske policije.
Postupak osnivanja IPA Regionalnog kluba Međimurje – Čakovec, proveli su tadašnji načelnik PU Međimurske, g. Marijan Varga i njegov zamjenik g. Miljenko Mavrin.
Prvi predsjednik Kluba Međimurje-Čakovec, bio je g. Franjo Bregović, dok su slijedili redom g. Branko Sušec, g. Josip Marčun, g. Tomislav Horvat i sada g. Darko Dragičević.
IPA Regionalni klub Međimurje –Čakovec najstariji je regionalni klub u Republici Hrvatskoj, i u Međimurju je napravljen prvi uopće korak k stvaranju nacionalne i lokalnih udruženja usklopu Međunarodne policijske udruge – IPA.
U Međimurju je danas učlanjeno u Udrugu 310 članova, i neprestano raste, kao i na nacionalnoj razini.
Međimurski policajci zabilježili su do sada niz pobjeda na sportskim terenima, i najviše se ističu u streljaštvu, sportskom ribolovom i nogometu.
Najveći projekt kluba je podizanje IPA Centra u Gornjem Kuršancu na mjestu pogibelji međimurskog policajca Željka Murka 2003. godine.
U nastavku ćemo pojasniti što je IPA, ciljeve i svrhu postojanja Međunarodne policijske udruge.
Što je IPA?
- Međunarodno policijsko udruženje IPA (International police association) je strukovna organizacija policajaca - udruga građana, koja okuplja više od 350.000 članova organiziranih u 65 država.
- IPA je jedina međunarodna strukovna organizacija policajaca bez obzira na funkciju, rang, jezik, spol, rasu, religiju i svjetovni nazor
- IPA je politički i poslovno potpuno neovisna i nevezana za niti jednu drugu udrugu ili instituciju
- IPA je otvorena za policajce svih država, za jednostavne i neograničene odnose između pripadnika te službe te za uspostavljanje mogućnosti međusobne izmjene strukovnih iskustava
- IPA je registrirana na temelju svojih ciljeva pri Vijeću Europe sa savjetodavnim statusom kao nevladina međunarodna organizacija.
Što želi IPA?
- njegovati prijateljske odnose i međusobnu pomoć između službujućih policajaca u zemlji i inozemstvu
- olakšati razmjenu iskustava na policijskom području i podupirati međunarodnu policijsku suradnju
- sa svojim javnim djelovanjem pozitivno utjecati na odnose između policajaca i građana
- posredstvom strukovnih putovanja i susreta na skupovima proširiti znanja svojih ćlanova i poboljšati razumjevanje za probleme drugih
Što nudi IPA?
- široki program usavršavanja u okviru seminara i razmjene informacija
- lokalna, regionalna, nacionalna i međunarodna usavršavanja i druge susrete na svim poljima
- studijska i druga putovanja u druge zemlje
- godišnji međunarodni susret u jednoj od država za mlade ćlanove IPA-e, te druge susrete članova IPA-e
- mogućnost upoznavanja policijske opreme i iskustava policajaca kolega bez obzira na nacionalnost, službeni rang ili naziv
- pomoć policajcima, članovima IPA-e i njihovim obiteljima ako se bez svoje krivnje nađu u problemima ili u krizi
- besplatno prenoćište u domovima (penzionima) IPA-e u inozemstvu (kasnije i u zemlji) te popuste u brojnim hotelima
- besplatan protok informacija na regionalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini
IPA je međunarodna nepolitička strukovna organizacija policajaca, koja nije vezana za niti jednu drugu organizaciju ili instituciju: preko udruženja članovi razmjenjuju informacije i strukovna iskustva. Namjera IPA-e je između ostalog da s javnim djelovanjem policajaca pozitivno utječe na odnose između građana i policajaca. IPA nudi pomoć članovima i članovima njihovih obitelji koji nađu u problemima i krizi.